Kanser Otu-inula viscosa- 100 Gr

Ailesi: Asterides veya Kompozit (Asteraceae, Korbblutler / kompozitler ) Ditrichia viskoz ( Dittrichia viscosa ) Diğer Botanik isimleri: Konyza,Akonyzia,Konyzo,Nerokonyzo,Nerokollisia,Psyllithra Bir,çok kişi tarafından İnula viscosa olarak bilinmekderir. Ulkemizde yetişen Yapışkan andız otunun diğer isimleri ise şöyledir. Akıllı sarı ot , Boz ot Bozuntu Ellik otu Erkek boz ot Eşek sarı otu ,Kara ot , Sümenit ,Uslu kara ot Yapışkan sarı ot ,Zinebit .
35,00 ₺

Makalemizdende anlaşılacağı bir çok faydası olan İnula viscosa’ya ülkemizde Kanser otu ismi takılmıştır. Bu ismin Bitki literatüründe yeri’de yoktur.

İnula viscosanın bazı kanser çeşitlerinde kullanılmasına rağmen günümüzde yakınılan birçok hastalığıda faydası vardır. Bunları aşağıda tek tek izah edeceğiz.

    İnuala viskosa ,ülkemizde bilinen adıyla kanser otu diğer adıyla yapışkan andız otu nedir

 Akdeniz bölgesi dışında yaşayanlar tarafından pek bilinmiyor ve ticareti teşvik edilmemiş olsa da Çok faydalı bir tıbbi bitki Inula viscosa ,bölgece on binlerce yıl tedavi edici olarak kabul edilmiştir. İsrail'de medical tıp ve alternatif tıpta çok önemli bir itibara sahiptir, Akdeniz havzasındaki ülkelerde birçok hastalıkların tedavisinde kullanılan şaşırtıcı bitkidir.

   Tıbbi bitki Inula viscosa (Ait.) L. (Compositae), israilde yetişen dayanıklı uzun ömürlü bir çalıdır  Akdeniz havzasındaki vahşi doğada yetişen ve güçlü bir koku veren aromatik bir bitkidir Kafurun kokusuna sahip bitkinin yaprakları ve sapları Eylül ayından itibaren yapışkan bir reçine ile kaplanır reçiniyle kaplanmış olan çicekler yaprak haline gönüşünde şifayı yapraklarında barındırır kullanılan kısımları yapraklarıdır.Kış aylarında bitki küçük sarı çiçekler kümeleri ile çiçek açar; Bal arılarında kış aylarında kullanılabilen gıda kaynağındandır .Inula viscosa, belirli tarihlerde hasat edilip yaprakları seçilir ve halk tebabetinde sıklıkla kullanılan olmazsa olmaz bitkidir

ülkemizde bilinen adıyla kanser otu diğer, adıyla yapışkan andız otu, bilimsel adıyla;    inola viscosa ‘nın açıklanmış ve kabul edilmiş faydaları nelerdir.

yapraklarındaki azami aktif bileşikler.

    Inula viscosa’nın çayının geleneksel kullanımları arasında solunum yolu ,enfeksiyon, diş eti hastalığı, anti bakteriyel anti mantar ve anti kanser olarak kullanılan ve sonuç alındığı belirlenen gelenekselbitkisel halk ilaçlarıarasında çok önemli bir yere sahiptir.                                                          

   Son araştırma, Inula'nın viscosa çayı, kalp rahatsızlığı yüzünden günde dört defa tüketildiği hastalarda kalp kasının güçlenmesine yardımcı olduğu bildirilmiştir

   Kolon polipi büyümesi yaşayan yaşlı bir kişi tarafından yapılan son görüşmede her sabah Inula çayını tükettikten birkaç ay sonra kolon poliplerinin daha da büyümesinin engellendiğini göstermiştir (Kolon poliplerinin büyümesi kolon kanserine dönüşebilir)

   inula viscosa'nın önde gelen faaliyetleri

18-Kanser tedavisi (Cilt-Deri ve Bağırsak,Mide kanserleri) dışındada önemli etkilere sahip olan İnula viskosa’nın diğer etkili kullanım alanlarını aşağıda sıralıyoruz.

1-Antioksidan

2-Anti bakteriyel

3-Anti mantarlar

3-Anti inflamatuar ( İltihap ve yangılarla mücadelede doğal etkili bir bitki)

5-Toksik olmayan Solunum yolu enfeksiyonlarında geleneksel tedavide.

(Toksik nedir? toksik. Zehir, hücrelere ve yaşayan dokulara kimyasal, biyokimyasal ya da radyoaktif nitelikte zararlar veren her türlü maddeye verilen isimdir.)

6-Yara tedavisi

7-Ülser tedavisi

8-Kanamayı engelleme

9-Eklem ağrılarında banyo tedavisi

10-Solunum yolu enfeksiyonları

11-Saç derisi rahatsızlıklarında ve saç dökülmesini engellemede

12-Hemoroid tedavisi

13-Bağırsak solucanları tedavisi ve düşürülmesinde

14-Kırık kemik onarımı tedavisinde

15-Kan basıncı ve diyabet tedavisi

16-Sırt ağrısı tedavisi ve kas ağrılarında,iskelet sistemi ağrılarında ağrı kesicidir

17-Deri mantar tedavisi, mantar ve bakterilerin buyumesini önleyen Toksik olmayan doğal inhibilörtür.

18-Ciltte estetkik olarak istenmeyen kılcal damarların yok edilmesi uygulamasında başarı sağladğı ve cilt kan akışını gençleştirdiği bildirilmiştir

19-Ciltteki güneş ve yaş lekelerini azaltmak ve hafifletmek için kullanıldığı bildirilmiştir

20-Melanom hücrelerinin azaltılmasında etkili olduğu bildirilmiştir

21-Koruyucu ,biyolojik çürüme ve oksidasyonu önler

22-Kirli deniz organizmalarının büyümesini engellediğide belirtilmiştir.

23-Baş biti tedavisinde etkili şekilde kullanılır .Kafa biti ve bit yumurtalarını suyuyla kafa ve saç yıkamada ortadan kaldırır.Ayrıca suya yatırılan bitki’nin bırakıtığı jelimsi sıvı ilede saçlar taranmalıdır.Bilinmeyen fakat çok çok etkili bir korunma yöntemidir.

24- Diüretik, topikal antiprüritik olarak kullanılır, miyalji için yağda kaynatılır ve yüzeyde kan dindirici olarak yaralarda kullanılır

Mantar tedavisinde:

  (Tiena pedis) mantarın neden olduğu ortak bir deri lekesi olup,genellikle ayak parmakları arasında görülür .

En yaygın mantar olan bu mantar türüAyaklar ayakkabılar sıcakta oksijensiz ve nemli bir ortam yarattığından bu durum mantar gelişimini teşvik eder inula viscosa doğal bir bitkisel alternatiftir .

Inula viscosa bu mantarlar konusunda klinik araştırmalarda yüksek etkinlik göstermiştir

Kızarıklık kaşıntı ve batma pullanma, renk değişikliği, yanma ve neden olduğu rahatsızlıkların üç günde tedavi etmeye başladığı ve dokuz ongünde tedavi ettiği görülmiştür

Yerel bitki Inula viscosa'nın farmakognozisi

Yazar; Stephen Spiteri.

Yurtdışında çok sayıda bitki, olası farmakolojik değerlerine göre sürekli olarak taranmaktadır.

Malta çok çeşitli şifalı bitkilerden yoksun kalmaktadır. Bunlardan biri Inula Viscosa'dır, (Malta Dili: Tulliera komuni,

Türkçe: Sticky Fleabane (Yapışkan andız otu), ayrıca Dittrichia viscosa veya Cupularia viscosa olarak da bilinir. Bu orta, yoğun Glandüler, ince uzun ömürlü dikenli ve kafur kokusu Compositae ailesine aittir. Bitki Taşlı tepe yamaçlarında, nemli habitatlarda, atık ve nadasa zemininde ve hatta yol kenarlarında yetişir.

  Yurtdışında yürütülen bilimsel çalışmalar, bazı ilginç farmakolojik etkileri ortaya koymuştur. Sıçanlarda flavonoid ekstraktları ile gastro-koruma ve prostaglandin E2 üretimi İzole edilmiş Hispidulin'in kobay düz kaslarına etkisi

  Diyabet tedavisinde bitkinin rolü üzerine araştırma;

Bu çalışmaların sonuçları dergilerde makale olarak yayınlandı . Bu yazıların çoğu toplanmış ve inula viscosa  hakkındaki bilimsel bilgilerde, önerilen ve tutarlı bir şekilde kullanılması gereken faydalı bir bitki olduğu onaylandığını belirtmiştir.

  Günümüzdeki araştırmalarda İnula viscosa ve kanser:

Inula viscosa etki:

MTT analizleri ile kanıtlandığı üzere, Inula viscosa'dan heksanik (IV-HE) ve diklorometan (IV-DF) ekstraklarının, her iki hücre hattında 72 saatlik tedaviden sonra hücre büyümesini doz bağımlı biçimde inhibe edebildiğini bulduk. SiHa ve HeLa üzerindeki IV-HE için IC50 değerleri sırasıyla 9.56 ± 1.68 ve 13.17 ± 0.79 μg / ml idi. Bununla birlikte, IV-DF için SiHa ve HeLa üzerindeki IC50 değerleri sırasıyla 6.54 ± 1.46 ve 22.04 ± 3.31 μg / ml idi. Retama monosperma diklorometan fraksiyonu (Rm-DF), her iki hücre hattına da doz bağımlı biçimde sitotoksik aktivite sergileyen en aktif ekstruderdi . Elde edilen IC50 değerleri sırasıyla SiHa ve HeLa hücre dizilerinde 14 ± ve 21 ± ug / ml idi ( Tablo3 ). Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü, ≤30 μg / ml ICso değeri sergiliyorsa, gelecekte biyolojik kılavuzlu çalışmalar için umut verici anti kanser ürününün belirgin bir sitotoksik etkisi belirtir ( Suffnes, 1990 ). Elde edilen sonuçlar, IV-HE ve IV-DF'nin ve Rm-DF'nin, insan rahim boynu kanseri hücresi soyları SiHa ve HeLa'ya karşı belirgin ve doza bağlı inhibitör etkinliklere neden olduğu gösterildi.

Ceviri Aktarland. Kaynaklar gösterilerek çevirilmiştir.

 

Customers who bought this item also bought

Açlık Otu 50 gr -5 paket

Sayın Müşterimiz Açlık otu`nun daha fazlaya kitleye ulaşması, orijinal olmayan urunlerle mücadele etmek kullanıcını hakiki urun kullanımın sağlamak, devamlı kullanan ve yurt dışından alım yapan müşterilerimize alım kolaylığı sağlamak ve ürünü daha ekonomik hale getirmek için değişik ambalajlarda ve farklı fiyatlarla bir kampanya hazırladık.Bu kampanya ile fiyatları geriye çekip sadace sizlerin doğru ürün almanızı amaçladık.(07 02 2015) Aktarland Açlık otunu Türkiyeye tanıtan markadır
32,50 ₺

İngiliz Tuzu- Epson salt 1 kg

Bir kiloluk ekonomik ambalajda. Toptan alımlar için fiyat alabilirsiniz Her gramajda paketleme yapıyoruz.
25,00 ₺